Google Search Console hakkında bilmeniz gereken her şey

Google Search Console nasıl kullanılır

Google Search Console (eski adıyla Google Webmaster Tools) web sitenizin Google aramalarındaki performansını izleyebilmeniz, iyileştirebilmeniz ve olası problemleri görüp gerekli durumlarda Google ile iletişim kurmanızı sağlayan ücretsiz Google servisidir.

Bu yazıda Search Console nasıl kullanılır sorusundan başlayarak web sitenizin arama performansını iyileştirmek için Search Console üzerinde yapmanız gereken işlemlerden söz edeceğiz. Okumaya devam et “Google Search Console hakkında bilmeniz gereken her şey”

Çok dilli sitede SEO konusunda nelere dikkat etmelisiniz?

Çok dilli sitede SEO

Birden fazla dilde yayın yapan bir web sitesinde arama motoru optimizasyonu (SEO) çok daha dikkatli ele almanız gereken bir süreçtir.

Öncelikle çok yaygın aynı zamanda çok vahim bir hatadan söz ederek başlayalım. Web sitesindeki her bir sayfanın hangi dili hedeflediğini Google’a net olarak belirtmeniz gerekli. Eğer sayfadaki içeriğinin dili konusunda bir karmaşa yaratırsanız arama sonuçlarındaki sıralamalarınız için yaptığınız tüm diğer çalışmaları da geçersiz kılacak boyutta bir hata yapıyorsunuz demektir.

Birden fazla dilde yayın yapan sitelerin hazırlanması aşamasında, bir dilde tamamlanan içeriği diğer dillere kopyalayarak düzenlemek yaygın olarak kullanılan bir yöntem. Bu sebeple hazırlanan bir sayfa içeriğinde farklı bir dilde metinlerin kalması, içeriğin tercüme edilmesinin ardından meta bilgilerinin unutulması ve farklı bir dilde kalması ya da URL, resim ve link açıklamalarının sayfa içeriğinden farklı olması bu konuda maalesef sıkça karşılaşılan hatalar. Dolayısıyla ilk iş olarak sitenizdeki sayfaları kontrol ederek, tüm sayfalarınızda içeriğin dilinin net bir şekilde belirtildiğinden emin olmalısınız. Okumaya devam et “Çok dilli sitede SEO konusunda nelere dikkat etmelisiniz?”

Zararlı linkler, link kalitesi ve Google disavow tool ile bağlantıları reddetme

Zararllı linkler ve disavow tool

Google optimizasyonu konusuna kafa yoruyorsanız, başka web sitelerinin sizin içeriğinize link vermesi çoğu zaman hayalini kurduğunuz bir durumdur. Kimi zaman doğal yollardan, sizin haberiniz bile olmadan, kimi zaman da sizin çalışmalarınız sonucunda insanların web sitesi içeriğinize link vermesi arama sonuçlarındaki sıralamanıza ciddi katkılar sağlayabilir.

Elbette bu linklerin size katkısı, bağlantı veren sitenin kalitesi ve değeri ile doğru orantılıdır. Kaliteli ve içeriğinizle ilişkili sitelerden link almak çok daha iyi sonuçlar verecektir.

Düşük kaliteli sitelerden alınan linkler ise eski güzel zamanlarda Google tarafından dikkate alınmazdı. Size kimin link vereceğini kontrol edemeyeceğiniz için bunun için endişelenmenize de gerek yoktu o zamanlarda. Fakat işler 2012 yılında Google Penguen algoritmasının hayatımıza girmesi ile değişti. Artık sitenize bağlantı veren sayfalar için de endişelenmelisiniz. Düşük kaliteli linkler sitenize zarar vererek sıralamalardaki pozisyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Okumaya devam et “Zararlı linkler, link kalitesi ve Google disavow tool ile bağlantıları reddetme”

Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir, neden önemlidir, nereden ve nasıl başlanır?

Arama motoru optimizasyonu, SEO

Arama motoru optimizasyonu ya da yaygın kullanılan İngilizce ifadesi ile search engine optimisation (SEO) dijital pazarlama alanında herhalde üzerine en çok efsane üretilen konulardan bir tanesi.

Son yıllarda Yandex’in ülkemizdeki atılımı ile kullanım oranı %90 seviyelerinin biraz altına gerilemiş olsa dahi, Türkiye için arama motoru pazarının tartışmasız lideri Google. Bu sebeple arama motoru optimizasyonu derken pek çok kez Google optimizasyonu kastediliyor. Bu yazımızın konusu da Google optimizasyonu olacak.

Bu konu etrafındaki kafa karışıklığının en önemli sebebi kuşkusuz sayılarının 200 civarında olduğu varsayılan, Google’ın arama sonuçlarını sıralarken kullandığı değerlendirme kriterlerinin net olarak bilinmemesi. Dolayısıyla bu konuda yaptığınız çalışmaları ölçme ve değerlendirme için kullanabileceğiniz objektif bir metrik yok ve yaptığınız çalışmaları ancak sonuçları üzerinden değerlendirebiliyorsunuz.

Google optimizasyonu basitçe, web sitenizin Google aramalarında daha üst sıralarda yer alması, dolayısıyla Google’dan daha fazla trafik alabilmesi için yapılan çalışmaların bütünü.

Bu blogda seo konusunda yukarıda sözünü ettiğimiz kriterler üzerine çokça konuşacağız. Bu yazının konusu ise Google optimizasyon çalışmalarının amacı ve bu çalışmaları yaparken nasıl davranmamız gerektiği hakkındaki temeller üzerinde uzlaşmak. Okumaya devam et “Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir, neden önemlidir, nereden ve nasıl başlanır?”