E-ticarete yeni başlayacaklara tavsiyeler

e-ticaret tavsiyeleri

Startup seviyesinde bir e-ticaret projesine başlıyorsanız ve bu sizin için yeni bir deneyim ise ilgilenmeniz gereken yüzlerce konu ile karşılaşacaksınız. Bu karmaşa içinde daha az önemli konulara takılmak ve hayati önemdeki kimi unsurları gözden kaçırmak çok olası.

Bu yazıdaki amacımız e-ticaret projeniz için gözden kaçırmanın size çok pahalıya mal olacağı unsurlardan oluşan bir başlangıç kılavuzu hazırlamak. İşte size daha önceki deneyimlerimizden yola çıkarak derlediğimiz, yeni başlayacak olanlar için e-ticaret tavsiyeleri. Okumaya devam et “E-ticarete yeni başlayacaklara tavsiyeler”

Hangi e-ticaret altyapısını seçmeliyim?

eticaret sistemleriE-ticarete başlamaya karar verdiğinizde birinci gün karşınıza çıkacak çok çetin bir soru: “Ne tür bir e-ticaret altyapısı seçmeliyim?” Üstelik bu öyle bir soru ki; burada vereceğiniz yanlış bir karar tüm e-ticaret faaliyetleriniz boyunca yakanıza yapışacak. Kullandığınız sistem ile ilgili küçük bir sorunda ya da işler kötü gitmeye başladığında bu kararınızı sorgulamaya başlayacaksınız.

Bu yazının amacı bu kritik kararı verebilmeniz için size gerekli olacak ön bilgileri vermek. Seçeneklerimizi, avantajlı ve dezavantajlı yönleri ile değerlendirmeye çalışacağız. Hangi e-ticaret modelini, neden seçmelisiniz sorusuna cevap arayacağız. Okumaya devam et “Hangi e-ticaret altyapısını seçmeliyim?”

E-ticaret sitenizde mutlaka izlemeniz gereken kritik metrikler

E-ticaret sitenizde mutlaka izlemeniz gereken kritik metrikler

E-ticaret projenizi hataya geçirdiniz. Belki uzunca bir zamandır hayal ettiğiniz proje idi bu, ciddi bir yatırım yaptınız, web siteniz hazır, ekibinizi kurdunuz, ürününüze güveniyorsunuz.

Elbette birinci gün herkesin akın akın sitenize gelip alışveriş yapmayacağının da farkındasınız. Belki kendi tecrübelerinizden, belki de okuduğunuz girişimcilik hikayelerinden, bu yolculuğun azimli bir çalışma ve sabır gerektirdiğini biliyorsunuz. Bu sebeple bir pazarlama bütçesi oluşturdunuz.  Bu bütçeyi de ekibinizden ya da dışarıdan kimi insanların eline teslim ettiniz.

Ellerinize sağlık. Gerçekten önemli bir yol katettiniz fakat oyun daha yeni başlıyor. Reklam bütçenizi emanet ettiğiniz bu kişiler size bol bol rapor üretecekler.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) için ayrı raporlar, SEM (Arama Moturu Pazarlaması) için ayrı raporlar, sosyal medya için ayrı raporlar alacaksınız.  Bu raporlarda bir yığın veri ile karşılaşacaksınız. (Dijital dünyada herkesi haklı çıkaracak bir veri mutlaka vardır.)

Bu yazının konusu ise e-ticaret maceranız süresince, sitenizin performansını anlayabilmek ve geliştirebilmek için sürekli izlemeniz gereken temel verilere değinmek. İlk aşamada sürekli bir gözünüzün üzerinde olması gereken en temel metriklerden söz edeceğiz.  Okumaya devam et “E-ticaret sitenizde mutlaka izlemeniz gereken kritik metrikler”