Flutter Kurulum

Github

Sistemde git yüklü değilse ilk olarak git kuralım şart değil ama kurulu olmasını tavsiye ederim. Kurulum linki: https://git-scm.com/download/win.

Varsayılan seçili ayarlarda kurulumu devam edebilirsiniz. 

Bittikten sonra windows terminalden yada bash terminalden şu komutları girelim:

git config --global user.name  github-kullanıcı-adı
git config --global user.email github-email-adresi

Android Studio

Flutterın çalışması ve uygulamayı storeda yayınlayabilmek için android studio kurulu olması lazım. Şu adresten kurulum dosyasını indirilelim: https://developer.android.com/studio

Windowsta kurulum gayet basit varsayılan ayarlarda kurulum bitene kadar devam edelim.

Kurulumdan sonra gerekli bir kaç şeyi daha indirecek onlarda indikten sonra açılış ekranı gelince SDK Manageri açalım.

Açılan ekranda Android sdk command-line tools seçeneğini işaretleyip apply diyelim. Gerekli paketleri indirdikten sonra ok deyip pencereyi kapatabiliriz.

Tekrar açılış ekranına dönüp burdan bu sefer AVD manageri seçelim.

Açılan ekranda sol alt köşedeki Create Virtual Device seçeneğine basalım.

Açılan ekranda bir cihaz seçip (ben genelde pixel 4 olanı seçiyorum) next diyelim.

Gelen ekranda image dosyası seçimi yapılıyor ilk kurulumda image dosyası yüklü olmayacaktır muhtemelen o yüzden en üstteki image dosyasının yanındaki download a basarak indirelim. 

İndirme bittikten sonra next diyelim açılan ekranın sağ tarafında açıklama bölümünde bir hata mesajı yoksa kurulum sorunsuz tamamlandı demektir Finish deyip. Android studioyu kapatabiliriz.

Flutter

Flutterın kurulumu için flutter çalıştırma dosyalarının saklanacağı bir klasör oluşturalım (ben genelde c:/DevTools klasörünün içine koyarım bu tarz dosyaları) terminalden bu klasörün içinde “ git clone https://github.com/flutter/flutter.git -b stable ” komutunu çalıştıralım.

Eğer git yoksa https://flutter.dev/docs/get-started/install/windows sayfasından son sürümü indirip oluşturduğunuz dizine zip doyasının içindekileri çıkartabilirsiniz. (bu şekilde hiç kurulum yapmadım daha önce)

Kurulum tamamlandıktan sonra flutter çalıştırma dosyasını windows dizinine eklememiz gerekiyor terminalden “flutter” yazarak kullanabilmek için. Bunun için Advanced system settings e girmemiz lazım. Bunun için bilgisayarım a sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra açılan pencereden  Advanced system settings (Gelişmiş sistem özellikleri) e tıklayalım. Açılan pencereden Environment variables a tıklayalım.

Açılan ekranda path seçili iken edite basalım.

Burda New a basıp C:\DevTools\flutter\bin (flutterı farklı bi yere kurduysanız ona göre değiştirin) girdikten sonra oka basın.

İşlem tamamlandıktan sonra terminali açıp flutter doctor yazalım.

Muhtemelen lisanslarla alakalı bir uyarı verecek lisansları kabul etmek için “ flutter doctor –android-licenses ” komutunu çalıştıralım bütün sözleşmeleri kabul edelim.

Tekrar flutter doctor komutunu çalıştıralım.

Eğer kurulum sorunsuz bir şekilde tamamlandıysa böyle bir ekran görüyor olmanız lazım.

Visual Studio ve Eklentileri

Eklentiler

Flutterı visual studio code da kullanabilmek için en temel eklenti olan flutter eklentisini kuralım kurarken dart plugininide beraberinde kurması lazım kurmaz ise onuda kuralım. 

Ayrıca benim kullandığım tavsiye edeceğim bir kaç eklenti daha var:

  1. Awesome Flutter Snippets (Neevash Ramdial): Özellikle stateless, stateful widget oluştururken bu eklenti sayesinde kolaylıkla temel classı oluşturabiliyorum. Ayrıca başka snippetlarıda var kullanışlı bir eklenti.
  2. Dart Data Class Generator (BendixMa): Data classları oluştururken gerekli constructure ve  copyWith(), toJson(), fromJson() gibi methodları kolaylıkla oluşturabiliyorum bu eklenti sayesinde. 
  3. bloc (Felix Angelov): Bloc state yönetimi kullanabilmek için olmazsa olmaz bir eklenti block için gerekli temel dosyaları otomatik oluşturmak ve widgetları parent BlocProvider, BlocBuilder vs. widgetlarına almak için kullanıyorum.

Visual Studio

Proje oluşturmak için visual studioyu kullanıyorum ben “ctrl + shift + P” ye basarak flutter new project yazıp gelen seçeneğe tıklayarak yeni proje oluşturabilirsiniz.

Burdan sonra template seçimi proje konumu proje adı gibi bilgileri seçtikten sonra projeyi oluşturup oluşturulan projeyi yeni bir visual studio code penceresinde otomatik olarak açılır.

Projeyi çalıştırmak için sağ alt köşede olan Chrome (web-javascript) e basıp açılan pencerede uygulamayı çalıştırmak istediğin (önceden oluşturulan) emülatörü seçelim. Emülatör açıldıktan sonra visual studio code da herhangi bir proje dart dosyası içerisinde “F5” e veya debug olmadan çalıştırmak için “ctrl + F5” e basarak uygulamayı emülatörden başlatabiliriz. İlk çalıştırma biraz uzun sürebilir. 

Yorumunuzu Yazın