Yaşam boyu müşteri değeri (Customer lifetime value – CLV)

Yaşam boyu müşteri değeri  (Customer lifetime value ya da CLV) bir müşterinin işletmeniz için üreteceği tüm gelirlerin beklenen toplamıdır. Pazarlama kararlarında mutlaka göz önünde bulundurulması gereken önemli bir metriktir.

Yaşam boyu müşteri değerini doğru öngörmeniz halinde bir müşteriyi kazanmak için yapacağınız harcamaya bu bilgi doğrultusunda karar verebilirsiniz.

Mevcut bir müşteriden elde edeceğiniz geliri arttırmak, yeni müşteriler edinmekten daha uygun maliyetlidir. Bu sebeple yaşam boyu müşteri değerinin daha yüksek olduğu iş modelleri ve senaryolarda başarı ihtimalinizin daha yüksek olması beklenir.

Yaşam boyu müşteri değeri nasıl hesaplanır?

Yaşam boyu müşteri değeri hesaplamak için kullanılan pek çok farklı formül ve yaklaşım mevcut. Buradan bu yaklaşımlar ile ilgili detaylı teorik bilgiye erişebilirsiniz. (İngilizce) Biz bu yazıda bu değeri mümkün olduğunca basitleştirmeye çalışacağız.

Bir müşteriden elde ettiğiniz yaşam boyu ortalama gelir, ortalama sipariş miktarı ile tekrar eden siparişlerin oranı ve müşteriyi elde tutmayı öngördüğünüz süreye bağlıdır. Aylık abonelik modeli ile çalışan bir sistemde, abonelik bedeli ile ortalama abonelik süresinin çarpımından bir müşterinin  yaşam boyu değerini hesaplayabilirsiniz.

Ürün satışı yapan e-ticaret siteniz için ise abonelik süresi yerine tekrar eden sipariş oranı dikkate alabilirsiniz. Ortalama bir müşterinizin tüm ilişki süreci boyunca sizden yapacağı alışverişi, karlılık oranınızla birlikte değerlendirerek, müşteri kazanmak için yapacağınız maksimum harcamaları planlayabilirsiniz.

Yaşam boyu müşteri değerini izlemek, mevcut müşterilerinizi korumak ve mutlu etmek için yapmanız gerekenlere odaklanmanıza yardımcı olur.

Son olarak bir müşterinin firmanız için yaşam boyu değerinin, sadece kendi ilişkisi dolayısıyla size sağladığı kazanç ile sınırlı olmayabileceğini unutmamak gerekli.

“Yaşam boyu müşteri değeri (Customer lifetime value – CLV)” için bir yanıt

Yorumunuzu Yazın