Adwords nedir, nasıl çalışır, nereden başlanır?

Google Adwords nedir

Google Adwords, Google arama sonuçları sayfasına reklam vererek web sitenize ziyaretçi kazanmanızı sağlayan Google hizmetidir. Adwords kullanarak tıklama başına belirleyeceğiniz bir tutar ödeme ile reklamlarınızın Google arama sonuçlarında gösterilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Ayrıca Google Adwords sistemini kullanarak arama sonuçları sayfasının yanı sıra Youtube, Gmail gibi diğer Google ürünlerinde ve Google reklam ağına dahil diğer sitelerde de reklam yayınlamanız mümkün. Biz bu yazıda Google arama sonuç sayfasında yer alan reklamlardan söz edeceğiz ve Google adwords nedir, nasıl çalışır, kimler için uygundur gibi temel sorulara cevap arayacağız.

Adwords nedir, ne işe yarar?

Organik aramalarda web sitenizin ilk sıralarda yer almasını sağlamak ciddi bir emek ve mesai gerektirir.  Web sitesi içeriğinizi Google optimizasyon kriterlerine göre düzenlemeniz, özgün bir içerik üretmeniz ve içeriğinizin arama yapan kişiler için faydalı olduğuna Google’ı ikna etmeniz gerekir. Ayrıca organik aramalarda üst sıralarda olmak için yapacağınız çalışmaların sonuçlarını görmeniz de çoğu zaman haftalar alır. Organik aramalar ve arama motoru optimizasyonu konusunda daha detaylı bilgi için Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir, neden önemlidir, nereden ve nasıl başlanır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Diğer yandan Google Adwords sistemi ile reklamlarınızı yazıp, anahtar kelimelerinizi belirleyerek dakikalar içerisinde, istediğiniz aramalarda reklamlarınızın Google arama sonuçları sayfasının en üstünde yer almasını sağlayabilirsiniz.

Doğru anahtar kelimeler ve doğru bir hesap yönetimi ile web sitenize gelecek ziyaretçileri müşteriye dönüştürmeyi başarırsanız Adwords çok verimli bir dijital pazarlama kanalıdır.

Parayı veren düdüğü çalar mı?

Adwords sistemini kullanırken web sitenize yönlendirilecek her ziyaretçi için bir ödeme yapmanız gerekecek. Ancak Adwords sistemi en çok parayı verenin en üstte yer alacağı bir sistem değil.

Meseleye sadece Google ile reklamveren olarak sizin ilişkiniz üzerinden bakmamalısınız. Google öyle yapmıyor.

Arama yapan ve reklamlarınızı tıklayan kişilerin de gerçekten aradıkları sonuçlara ulaşmaları önemli. Siz de ürün ve hizmetlerinize ihtiyaç duymayan kişilere reklamlarınızı göstererek paranızı boşa harcamak istemezsiniz.

Adwords nasıl çalışır?

Google Adwords arama ağında her arama aslında yeni bir ihaledir. O kelimeyi hedeflemiş olan siteler belirledikleri tıklama başına teklifleri ile bu ihaleye katılırlar. Fakat ihale sonuçlarını sadece en yüksek teklif belirlemez.

Adwords sisteminde her anahtar kelime için belirlenen kalite puanları adında bir metrik bulunur. Bir reklamın, belirli bir anahtar kelime için kalite puanını belirleyen birkaç unsur bulunur. Reklam metinlerinin kullanıcının yaptığı arama ile arasındaki alaka düzeyi kalite puanınızın belirlenmesinde etkilidir. Ayrıca reklama tıklanarak ulaşılan sayfadaki içeriğin reklam metni ve anahtar kelime ile uyumu da diğer bir önemli kriter. Bunların haricinde Adwords hesabınızdaki reklam uzantıları ile reklamlarınızın beklenen tıklanma oranları da kalite puanının belirlenmesinde önemlidir.

Her aramada reklamınızın yayınlanması için önerdiğiniz tıklama başına teklifiniz ile birlikte reklamınızın kalite puanı birlikte değerlendirilerek sıralamanız belirlenir. Siz de tıklama başına teklifinizi geçmeyecek şekilde sıralamada sizden sonra gelen reklamın önerdiği teklifin 1 kuruş fazlasını ödersiniz. Kısacası doğru bir hesap yönetimi ile 20 kuruşluk teklifinizin, tıklama başına 1 TL önermiş bir başka reklam vereni geçmesi mümkündür.

Adwords’de verimli hesap yönetimi konusuna ilerleyen dönemlerde daha detaylıca değineceğiz. Şimdilik Google Adwords nedir ve size ne gibi getiriler sağlayabilir gibi sorulara cevap arayarak konuya bir giriş yapmış olduk. İtirazlarınız, yorum ya da sorularınız olursa katkılarınızı bekliyoruz.

“Adwords nedir, nasıl çalışır, nereden başlanır?” için 4 yanıt

Yorumunuzu Yazın