Hakkımızda sayfası nasıl hazırlanır, neden önemlidir, ne anlatmalı

hakkımızda sayfası

Hakkımızda sayfası her internet sitesinin olmazsa olmazı. En çok ziyaret edilen, aynı zamanda en çok ihmal edilen sayfalardan. Web sitesi istatistiklerinize baktığınızda büyük ihtimalle hakkımızda sayfanızın iletişim sayfasının ardından en çok ziyaret edilen sayfalardan olduğunu göreceksiniz. Peki bu sayfada yazanlar gerçekten önemli mi?

Bu sayfayı ziyaret eden yani açıkça sizinle, ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen ve sizi daha yakından tanımak isteyen kişilere kendinizi nasıl anlatıyorsunuz? Bu yazıda iyi bir hakkımızda sayfası nasıl hazırlanmalı sorusuna cevap arayacağız.

Hakkımızda sayfasının amacı nedir?

Öncelikle beklentileri tanımlayarak işe başlayalım. Hakkımızda sayfası neden var? Ziyaretçileriniz hakkımızda sayfasına bakarken ne bekliyor? Siz hakkımızda sayfasına bakan ziyaretçiye ne anlatmak istiyorsunuz? Bu üç soruya cevap aramak bize yapmamız gerekenler hakkında çok yararlı başlangıç fikirleri verecektir.

Neden bir hakkımızda sayfanız var?

Bu sorunun cevabı “Çünkü herkesin var” olmamalı. Burası hikayenizi anlatacağınız yer. Eğer internet sitenizden patates satıyorsanız, bu sayfa patatesin faydalarından söz edeceğiniz yer değil. Ziyaretçinize neden sizden patates satın alması gerektiğini anlatıp, onu ikna etmelisiniz. Emin olun “Patates bizim işimiz” hiç de ikna edici bir metin değil.

Ziyaretçinin beklentisi ne?

Sizi daha yakından tanımak istiyor. Sizinle birlikte çalışmaya ya da sizden alışveriş yapmaya niyetli ama doğru karar verdiğine emin olmak istiyor. Muhtemelen aynı anda başka firmalara ve onların hakkımızda sayfalarına da bakıyor. Sizin onun beklentilerini karşılayacak firma olup olmadığınızı bilmek istiyor.

İyi bir hakkımızda sayfası nasıl hazırlanmalı

Ziyaretçinin aklındaki sorulara cevap vermeye çalışın. Kendinizi ve sizinle çalışmanın neden doğru tercih olacağını anlatın. Neden var olduğunuzu, nasıl çalıştığınızı ve sizi diğerlerinden ayıran özelliklerin altını çizin.

Soyut temenniler ve büyük laflarla dolu hakkımızda sayfaları ziyaretçiniz için pek bir anlam ifade etmeyecektir. Anlattıklarınızı somut veriler ve örneklerle destekleyebilirsiniz.

Ekibinizin, çalışma ortamınızın fotoğraflarını bu sayfada kullanabilirsiniz. Somut olarak kimlerle çalışacağını, onların hikayelerini bilmek ziyaretçilerinizin size güvenmesini kolaylaştıracaktır.

Şablonlara takılmayın, lafı uzatmayın

Misyon, vizyon, değerlerimiz gibi başlıkları sırf kullanmış olmak için kullanmayın. Eğer gerçekten altını dolduracaksanız, ziyaretçilerinizi ortak etmek istediğiniz bir vizyonunuz varsa elbette bu çok önemlidir. Bu durumda tüm sayfayı onun üzerine bile kurgulayabilirsiniz. Ancak bu sayfada yer verdiğiniz her cümlenin bir gerekçesi olsun. Kopyala-yapıştır içeriklerden kaçının.

Hakkımızda metninizi yazdıktan sonra yeniden gözden geçirin. Çıkarmanızın anlatmak istediklerinizden bir şey eksiltmeyeceği her cümleyi çıkartın. Ziyaretçiyi sıkmadan, laf kalabalığından kaçınarak en yalın şekilde kendinizi anlatmayı deneyin.

Diğer kaynaklara bağlantılar verin

Kendiniz hakkında her şeyi bu sayfaya sığdırmak mümkün olmayabilir. Çok uzun ve takip etmesi zor metinlerle ziyaretçinizi sıkmayın.

Ziyaretçinizin sizin hakkınızda ilk bilmesi gerekenlere bu sayfada yer verdikten sonra daha detaylı bilgi için diğer sayfalara ve kaynaklara link verebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınız ya da sizin hakkınızda dış kaynaklı yorumlara ulaşabilecekleri sayfalara ziyaretçiyi yönlendirebilirsiniz. Başkalarının firmanız hakkındaki tarafsız görüşleri çok daha ikna edici olabilir.

Sonraki adımı planlayın

Ziyaretçinize kendinizi anlattıktan sonra, ona bir aksiyon önermek iyi bir fikir olabilir. Hakkımızda sayfasının sonunda ziyaretçinizi sizi aramaya yönlendirebilir, ürünlerinize bağlantı verebilir ya da sonrasında gerçekleştirmesini istediğiniz eyleme onu yönlendirecek bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

Elbette bu sayfa içeriği her bir tekil örnek için kurum kimliğiniz ile bütün olarak ayrı ayrı düşünülüp değerlendirilmeli. Biz genel hatları ile dikkate almanıza değer olduğunu düşündüğümüz önerilerimizi paylaştık. Eklemek istedikleriniz, yorumlarınız ya da itirazlarınız olursa yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın