Zararlı linkler, link kalitesi ve Google disavow tool ile bağlantıları reddetme

Zararllı linkler ve disavow tool

Google optimizasyonu konusuna kafa yoruyorsanız, başka web sitelerinin sizin içeriğinize link vermesi çoğu zaman hayalini kurduğunuz bir durumdur. Kimi zaman doğal yollardan, sizin haberiniz bile olmadan, kimi zaman da sizin çalışmalarınız sonucunda insanların web sitesi içeriğinize link vermesi arama sonuçlarındaki sıralamanıza ciddi katkılar sağlayabilir.

Elbette bu linklerin size katkısı, bağlantı veren sitenin kalitesi ve değeri ile doğru orantılıdır. Kaliteli ve içeriğinizle ilişkili sitelerden link almak çok daha iyi sonuçlar verecektir.

Düşük kaliteli sitelerden alınan linkler ise eski güzel zamanlarda Google tarafından dikkate alınmazdı. Size kimin link vereceğini kontrol edemeyeceğiniz için bunun için endişelenmenize de gerek yoktu o zamanlarda. Fakat işler 2012 yılında Google Penguen algoritmasının hayatımıza girmesi ile değişti. Artık sitenize bağlantı veren sayfalar için de endişelenmelisiniz. Düşük kaliteli linkler sitenize zarar vererek sıralamalardaki pozisyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

Düşük ve yüksek kaliteli backlink nedir?

Sitenize verilen bir linkin yüksek kaliteli mi yoksa düşük kaliteli mi olduğuna karar vermek her zaman çok kolay olmayabilir. Bu noktada meseleyi karmaşık hale getirmeden şöyle bir formül önerebiliriz.

Bir editoryal karar ile, bilinçli olarak sitenizdeki bir içeriğe referans vermek amacı ile verilen bağlantılar büyük olasılıkla yüksek kaliteli linkler olarak değerlendirilecektir.

Bu gruba girmeyen, otomatik oluşturulmuş sayfalar, spam ve düşük kaliteli sitelerden alınan linkler ise zararlı linkler olarak değerlendirilme ihtimali yüksek linkler olacaktır.

Elbette bu sadece size fikir verebilmesi amacı ile mümkün olduğunca basit bir formül. Editoryal olmayan her link zararlı link olarak sayılamaz. Bu formüle sitenize link veren sitenin kalitesini de eklemelisiniz. Düşük kaliteli, çok sayıda link barındıran, otomatik oluşturulmuş sayfalarda yer alan backlinkler sitenize zarar verme potansiyeli yüksek linklerdir.

Zararlı linkler sitenizi nasıl etkiler?

Öncelikle sitenize kimin link vereceğini siz kontrol edemezsiniz. Google’da elbette bunun farkında ve ona backlinklerle ilgili güçlü bir spam sinyali göstermediğiniz durumlarda kalitesiz linklerin sizi etkilemesi düşük bir olasılık.

Diğer yandan giderek kendini geliştiren ve artık gerçek zamanlı olarak arama sonuçlarını etkileyen penguen algoritması 7/24 spam linklerin peşinde.

Google manuel spam link cezaları

Google tarafından web siteniz kalitesiz backlinler sebebi ile iki şekilde cezalandırılabilir. Birincisi manuel spam cezalandırması. Google webspam ekibi tarafından sitenizin doğal olmayan linklerin tespiti sebebiyle cezalandırılması durumunda Search Console üzerinden bu durum size bildirilir.

Size yapılan bu bildirim sonrasında gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yeniden değerlendirme isteği gönderebilirsiniz.

Google disavow aracı ile bağlantıları reddetmek

Penguen ile eş zamanlı duyurulan Google disavow aracı ile sitenize verilen bağlantılardan kaldırılmasını sağlayamadıklarınızı Google’a bildirerek dikkate almamasını isteyebilirsiniz.

Google’ın da sizi bu sayfada vurguladığı gibi bu dikkatli kullanılması gereken bir araçtır. Sitenizin arama motorlarındaki sıralamasına olumlu katkı sağlayacak linklerin reddedilmesini istemezsiniz. Bu sebeple yönergeleri dikkatli incelemeniz önemli.

Bu araç ile basit bir txt sayfası oluşturarak her satıra bir adres yazılacak şekilde reddedilmesini istediğiniz bağlantıları Google’a bildirebilirsiniz.

Aşağıda örnek bir disavow dosyası görebilirsiniz. Bu dosyada her bir satıra bir URL gelecek şekilde linklerinizi listeleyebilirsiniz. Ayrıca tüm bir domainin engellenmesi de sağlanabilir.


# işareti ile başlayan satırlar dikkate alınmaz
http://spam.com/linkler.html
http://spam.com/diger-linkler.html
# başındaki domain ifadesi ile tüm domainin reddedilmesi sağlanabilir.
domain:spamseositesi.com

Başına ‘#’ ekleyerek yorum satırları da yazabilirsiniz. Bu yorumlar Google tarafından dikkate alınmayacaktır. Bu satırları kendiniz için hatırlatıcı açıklamalar yazmak amacı ile kullanabilirsiniz. (Gerçek bir insan bunları görmeyeceği için Google’a mektup yazmanın anlamı yok :))

Ayrıca disavow aracı sadece son çareniz olmalı. Öncelikle zararlı linklerin tespiti halinde site sahibi ile iletişim kurarak linklerin kaldırılmasını istemek çok daha sağlıklı olacaktır. Sonuç alamadığınız durumlarda ise disavow tool son seçenek olarak imdadınıza yetişebilir.

Algoritma tarafından saptanan spam link cezaları

Eğer Penguen algoritması tarafından sitenize verelen bağlantılar sebebiyle siteniz cezalandırılırsa bununla ilgili bir bildirim almazsınız. Fakat genellikle dramatik ölçekte düşecek organik arama trafiğinizden bunu farketmeniz zor olmayacaktır.

Bu durumda da yapılması gereken öncelikle sitenizin Google yönergelerine uygun olduğunu kontrol edip, ihlalleri ortadan kaldırmak. İyi haber Google penguen artık gerçek zamanlı olarak arama sonuçlarına yansımaya başladı ve yaptığınız değişikliklerin sonuçlarını kısa zaman içerisinde almaya başlayabilirsiniz.

Dışarıya verdiğiniz linkler önemlidir

Bu yazıda hep sitenize dışarıdan verilen linkler üzerine konuştuk. Fakat dışarıya verdiğiniz bağlantılar da Google için önemli bir sinyaldir. Bu konuya da özen göstermelisiniz.

Öncelikle dışarıya link vermekten çekinmeyin. Özellikle kaliteli içeriklere vereceğiniz referanslar içeriğinize değer katacaktır.

Spam ve zararlı içeriklere verilmiş linkleri sitenizde barındırmamalısınız. Düşük kaliteli spam sitelere giden bağlantılar sitenize zarar verecektir. Bu linkler her zaman sizin kontrolünüzde olmayabilir. Eğer sitenize kullanıcılar içerik ekleyebiliyorsa, yorum yapabiliyorsa bu alanları sıklıkla kontrol etmelisiniz.

Paralı linkleri, affiliate linklerini nofollow olarak işaretleyin.

Sitenizden dışarıya giden kırık linkleri düzenli olarak kontrol edip güncelleyin. Kırık linkler artık var olmayan sayfalara verdiğiniz linklerdir.

Umarım zararlı linkler, kaliteli backlink ve disavow aracı ile ilgili sorularınıza bu yazıda cevap bulmuşsunuzdur. Her türlü yorum, görüş, katkı ve itirazlarınızı yorum olarak iletebilirsiniz.

“Zararlı linkler, link kalitesi ve Google disavow tool ile bağlantıları reddetme” için bir yanıt

Yorumunuzu Yazın