E-ticarete yeni başlayacaklara tavsiyeler

e-ticaret tavsiyeleri

Startup seviyesinde bir e-ticaret projesine başlıyorsanız ve bu sizin için yeni bir deneyim ise ilgilenmeniz gereken yüzlerce konu ile karşılaşacaksınız. Bu karmaşa içinde daha az önemli konulara takılmak ve hayati önemdeki kimi unsurları gözden kaçırmak çok olası.

Bu yazıdaki amacımız e-ticaret projeniz için gözden kaçırmanın size çok pahalıya mal olacağı unsurlardan oluşan bir başlangıç kılavuzu hazırlamak. İşte size daha önceki deneyimlerimizden yola çıkarak derlediğimiz, yeni başlayacak olanlar için e-ticaret tavsiyeleri.

Önce ürüne odaklanın

Her şeyden önce ürününüzden emin olmalısınız. İster kendi ürünlerinizi üretin, ister tedarikçiler ile çalışın, müşterilerinize sunduğunuz ürünlerin vaad ettiklerini yerine getirdiklerinden emin olun.

Ürününüzün pazardaki en kaliteli ürün olması şart değil. Fakat müşterilerinizin ürünlerinizi alırken onlarda oluşturduğunuz beklentiyi ürünleriniz karşılamıyorsa başarı şansınız çok az demektir.

Marka kimliğinizi doğru tanımlayın

Aynı anda kaliteli ürünleri ucuza satıp aynı zamanda iyi hizmet veremezsiniz. Markanızın odaklandığı alanı, hedeflediği müşteri kitlesini belirleyin ve ona göre bir strateji izleyin.

Hikayesi olan bir markanız olması için çalışın. Marka isminden, web adresine, logonuzdan kargo paketlerinize kadar bu kimliğin müşterilerinizle tüm temas alanlarına nüfuz etmesini sağlayın.

Web sitenizi, ürün sayfalarınızı test edin

Sürekli dışarıdan bir göz ile markanızı ve web sitenizi kontrol edin. Web sitesinde ziyaretçilere yaşattığınız deneyimleri takip edin. Geliştirmek için denemeler yapın.

Eğer henüz tercihinizi yapmadıysanız sizin için doğru e-ticaret altyapısının ne olduğunu iyi düşünüp doğru karar vermeye çalışın.

Web sitenizin tüm cihazlar ile uyumlu ve sorunsuz çalıştığından emin olun. Smartlook ve benzeri araçlar ile web sitesi ziyaretçilerinin davranışlarını izleyin.

Müşterilerinizi tanıyın, onlarla konuşun, geri bildirimleri önemseyin

Eğer web sitenizden alışveriş yapan müşterileriniz yeniden alışveriş yapmıyorsa mutlaka ciddi hatalar yapıyorsunuz demektir. Bu hataları bulun ve düzeltin. Bulmakta zorlanıyorsanız doğrudan ziyaretçilerinize sorun.

Müşterilerin ihtiyaçlarını, ürününüz hakkındaki görüşlerini öğrenin ve ürününüzü bu bilgilerle geliştirmeye devam edin.

Rakiplerinizi ve sektörü iyi tanıyın

Mutlaka sizinle aynı pazarda faaliyet gösteren, aynı kitleyi hedefleyen rakipleriniz olacak. Onların web sitelerini en az sizinki kadar ciddi bir şekilde inceleyin. Eksiklerini tespit edip kendi markanızı bu doğrultuda geliştirin. Sektöre özel durumları, istatistikleri takip edin.

Pazarlama kanallarınızı çeşitlendirin

Web sitenizi açtığınız gün, insanlar akın akın gelip alışveriş yapmayacaklar. Onlara ulaşmak için pek çok pazarlama kanalını kullanmalısınız. Bu kanalların bir tanesine takılıp kalmayın. Dijital pazarlama kanallarının hangisinin size neler kazandırabileceğini ve maliyetlerini araştırın.

Google adwords şu an için en popüler ve en hızlı sonuç alabileceğiniz dijital pazarlama kanallarının başında geliyor. Bunun yanında sosyal medya reklamlarını nasıl kullanacağınızı araştırın.

Daha uzun vadeli olarak arama motoru optimizasyonu size düşük maliyetli bir ziyaretçi kaynağı yaratabilir. İhmal etmeyin.

Affiliate modellerini araştırın. Affiliate pek çok araştırmaya göre müşteri sadakati en üst seviyedeki ziyaretçi edinme yöntemlerinden. Bu sistemi web sitenize nasıl uygulayabileceğinizi düşünün.

İşe yarayacak içerikler üretin

Müşterilerinizin işine yarayacak içerikler üretebilirseniz, onlarla ilişkinizi başka bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Detaylı ürün açıklamaları, kullanım kılavuzları, testler paylaşın. Satın aldıkları ürünlerden en verimli şekilde yararlanabilmeleri için onlara yön gösterin. Ürününüzün güçlü yönlerini gözden kaçırmamalarını sağlayın. Belki bir blog bölümü ile hedef kitlenize fayda sağlayacak içerikler üretmeye çalışın.

İstatistiklerden gözünüzü ayırmayın

Dijital mecralarda ticaret yapmanın en büyük avantajlarından bir tanesi de tüm etkinliklerin izlenebiliyor olması. E-ticaret siteniz için kritik metrikleri öğrenin ve bunları düzenli olarak takip edin. Convertion rate, bounce rate, lifetime value gibi pek çok terim ile karşılaşacaksınız. Bunların ne anlama geldiğini ve nasıl yararlanabileceğinizi araştırın. Bu konuda daha detaylı bilgi isterseniz E-ticaret sitenizde mutlaka izlemeniz gereken kritik metrikler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Eklemek istedikleriniz, itirazlarınız ya da sorularınız olursa yorumlar bölümüne katkılarınızı bekliyoruz.

Yorumunuzu Yazın