Long tail keywords nedir, ne işe yarar?

Arama motoru optimizasyonu konusuna kafa yoran pek çok insan da dahil olmak üzere, son dönemde defalarca yanlış kullanıldığına ve anlatıldığına şahit olduğum bir kavramdan söz edeceğim: Long tail keywords (Long tail keywords için uzun kuyruk anahtar kelime şeklinde çeviriler mevcut fakat çok ağırlıklı olarak long tail keywords şeklinde Türkçe seo terminolojisinde de kendine yer edinmiş olduğu için yazının devamında böyle diyeceğim.)

Long tail keywords
Long tail keywords: Arama terimleri vs Arama hacmi

Long tail keywords nedir?

Long tail keywords arama motorlarındaki popüler aramaların dışında kalan, çoğunlukla daha uzun ve tanımlayıcı arama sorgularıdır.  Bir ürün ya da hizmet ile ilgili ilk akla gelen aramalar olmamasına karşın nasıl kullanacağınızı bilirseniz çok değerli olabilirler.

Alçaktaki meyveler

En popüler anahtar kelime ve arama terimleri için kıran kırana bir mücadele var. Herkes ağacın tepesindeki o prestijli meyveye sahip olabilmek ve ağacın hakimi olmak için birbirini eziyor. Fakat eğer amacınız meyve yemek ise, yukarıdaki savaşa dahil olmadan, ağacın size sunduğu, ulaşması çok da zahmetli olmayan alçaktaki meyveleri toplayabilirsiniz.

Örneğin mobilya satışı yapan bir e-ticaret siteniz var. İlk akla gelen ‘mobilya’ kelimesini sitenize ziyaretçi çekmek için hedeflediğinizde çok zorlu bir mücadele içerisine girmiş olacaksınız. Başarılı olsanız dahi bu aramayı yapanların pek çok farklı amacı olabilir. İçlerinden sitenizden sipariş vereceklerin oranı tüm arayanlara oranla çok daha az olacak.

Diğer taraftan mesela ‘berjer koltuk’ daha spesifik bir amaç belirttiği için satın alma potansiyeli ilk örneğe göre daha fazla olan kişilere daha az rekabet ile ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kuyruğa doğru bir adım daha ilerlediğimizde ‘berjer koltuk online satış’ araması ise örneklerimiz arasında en az rekabetin olduğu, en kolay sonuç alabileceğiniz arama sorgusu olmasının yanında aslında ürününüzü satın alma potansiyeli en yüksek olan kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Long tail keywords Adwords ile nasıl kullanılır?

Adwords, istediğiniz anahtar kelimelerde reklamlarınızın yayınlanması için aynı kelimeye reklam vermiş diğer sitelerle rekabet ettiğiniz bir sistem. (Adwords konusunda yeniyseniz Google Adwords nedir, nasıl çalışır yazımıza göz atabilirsiniz.)

Pek çok sitenin hedeflediği anahtar kelimelerde yer almak için Adwords’de ciddi bütçeler ayırmanız gerekecektir. Diğer taraftan çok az kişinin hedeflediği long tail anahtar kelimelerde rekabet daha düşük olduğundan, çok daha uygun rakamlarla reklamlarınızı yayınlamak mümkün. Dolayısıyla Adwords bütçenizle ulaşabileceğiniz ziyaretçi sayısını long tail anahtar kelimeler kullanarak dramatik oranlarda arttırabilirsiniz. Üstelik bu kişiler satın almaya çok daha yakın kişiler olacak.

Long tail keywords en az kaç kelimeden oluşur?

Yazının başında bu konudaki yaygın bir yanlıştan söz etmiştik. Long tail keywords, ismindeki uzun ifadesine takılarak arama terimlerinin uzunluğuyla özdeşleştiriliyor zaman zaman. Fakat arama terimlerinin uzunluğundan çok popülaritesi ile ilgili bir kavram. İsmi de grafiğe dikkatli bakınca fark edebileceğiniz gibi popüler aramalardan uzaklaştıkça, grafiğin bir kuyruğa benzer şekilde uzamasından geliyor. Örneğin ‘akıllı telefon siparişi’ 3 kelimeden oluşmasına rağmen long tail denemeyecek kadar popüler bir arama iken, aynı seviyede bir tanımlama içermesine rağmen ‘uzay aracı siparişi’ long tail sayılabilir.

Yorumunuzu Yazın